Vztah k jiným vědám
Vztah k jiným vědám
Filosofii
Je velice úzce spjata, jelikož po dlouhá století existovali jako jedna věda. Filosofie poskytla psychologii obecné základy pojmy, na základě kterých vykládali např. starořečtí materialisté pojem „duše“. Poskytuje též vědeckou orientaci pro chápání vývoje výchovných procesů.
Pedagogika
Zkoumá zákonitosti lidské psychiky, pomáhá pedagogice při řešení problému pěstování a rozvoje psychických procesů a vlastností člověka (vývojová psychologie). Tomuto oboru se věnuje tzv. pedagogic. psychologie, která představuje aplikaci psycholog. poznatků do výchovy a vzdělávání v různých směrech, (stanovení metod a forem výuky, vztah mezi učitelem a žákem a mezi žáky navzájem). Zabývá se diagnost. příčin školní neúspěšnosti žáků, pomáhá při volbě přípravy na povolání.
Sociologie
poskytuje psychologii metodologické základy výzkumu, snaží se spolupracovat při řešení složitých metod. problémů, výzkumů atd.
Biologic. vědám a medicině
tomuto oboru se věnuje tzv. klinická psychologie zabývající se především pacienty trpícimi dušev. chorobami. Pozornost věnuje také somatic. nemocným a prevenci chorob. Např. náročné život. situace mohou vést ke vzniku chorob srdce, žalud. vředům atd.
Metodologie psychologie
= vědecká metoda, soubor principů, způsobů a prostředků k získávání vědeckých poznatků, je to tedy vymezený postup přísnými pravidly. Úkolem je sladit předmět vědy se způsobem jeho vědeckosti, tj. vypracovat předmětu dané věda přiměřený způsob sbírání a vysvětlování faktů, která umožňují poznávání tohoto předmětu,tj. objevování jeho vlastností, jejich souvislostí a zákonitostí, jimiž se řídí jeho dění. Vědecká psychologie se opírá o empirická fakta a lze říci, že všechny psychologické metody zjišťování faktů jsou v podstatě různé druhy pozorování.