Ovládání stresu – magement stresu
Ovládání stresu – magement stresu
Rozlišujeme dvě základní linie ovládání stresu. Tyto linie se vzájemně doplňují a umožňují nám efektivně zvládnout stres.
1. Řízení stresu (management stresu),
vychází ze známého faktu, že určitý stres je i nutnou součástí našeho života. Otázkou však zůstává míra stresu a tu můžeme řízením preventivně ovládat a snižovat.
Problematice se v zahraničí (např. Anglie, Rakousko) věnuje ve školství větší pozornost než v ČR dosud.
Stres managament znamená, že sbor rozvíjí schopnost monitorovat a měnit své chování a emoční zodpovědnost ve svém povolání a je schopen použít různé strategie, které slouží ke snížení pocitu strachu, úzkosti a stresu.
Prvním krokem v managementu stresu pro jednotlivce je identifikovat a uvědomit si viditelné symptomy stresu. Pro tento krok přinášíme materiály pro sebediagnostiku.
Druhým krokem je vybrání strategií, které jsou zaměřeny na jeden nebo více faktorů stresu na pracovišti. Tento krok můžeme ještě pracovně rozdělit na:
Řízení stresu ve vztahu ke své osobě, k roli vedoucího pracovníka
Řízení stresu na pracovišti, ve svém týmu, ve sboru školy
V obou položkách máme v praxi na školách značný dluh a aktivity zaměřené na prevenci stresu, optimalizaci práce, předcházení konfliktním situacím, podporu partnerských vztahů a týmové práce, stejně jako přímo zaměřené na regeneraci sil a relaxaci, jsou spíše výjimečné.
Z hlediska managementu tato linie souvisí např. s řízením sebe sama, time managementem, vytváření vztahu k okolí či řízení konfliktů nebo změn v organizaci a s podporou týmové práce a spolupráce.
2. Jednotlivé techniky a metody pro snižování stresové hladiny i harmonizaci organismu.
Především znalost první pomoci při stresu, využití dýchání, jednoduché masáže a uvedení do stavu klidu.
Zde je potřebné absolvovat praktický výcvik a také je vhodné techniky zvládnout preventivně. V našem studijním materiále proto dále uvedeme jen pokyny k první pomoci při stresu.