Zkouška je organizační forma studijní prověrky
Zkouška je organizační forma studijní prověrky, předepsaná (normovaná) pedagogickým dokumentem. Má všestranně prověřit studijní výsledky podle pedagogických dokumentů. Ke zkoušce pčistupuje frekventant po absolvování zápočtu. Termín zkoušky se určuje individuálně, avšak s přihlédnutím k plánu studia. Zkouška je komisionelní. Členy zkušební komise jmenuje zřizovatel. Jsou to zpravidla pedagogický vedoucí, oborový konzultant a zástupce vysílají¬cí organizace za řízení jmenovitě pověřeného vedoucího pracovníka. Absoluto¬rium zkoušky je podmínkou připuštění k obhajobě.
Zkouška může být opakována z rozhodnutí zkušební komise, která může v případě neplnění studijních povinností navrhnout vyřazení ze studia.
Obhajoba je organizační forma studijní prověrky předepsaná (normovaná) pedagogickým dokumentem. Frekventant, který úspěšně absolvoval zkoušku, předkládá k posouzení svou vlastní písemnou (grafickou) práci, resp. demon¬straci činností zaměřenou dosavadním studiem. Práce (činnost) předložená k obhajobě je posuzována a před komisí obhajována. Komisi jmenuje zřizova¬tel z interních a externích odborníků. Termín obhajoby se určuje individuálně s přihlédnutím k pracovním možnostem frekventanta a členů komise. Obhajo¬bu nelze opakovat. Frekventant, který neobhájí, nemůže být pokládán za absol¬venta normovaného sebevzdělávání. Toto studium obhajobou končí.