Poznávací (kognitivní) procesy
5. Poznávací (kognitivní) procesy. Čití, vnímání, představivost, fantazie, obrazotvornost. Asociační zákony. Psychofyzika. Experimentální psychologie. Kognitivní psychologie.
Poznávací procesy
jsou procesy, které nám umožňují zachycovat, registrovat, zpracovávat a hodnotit informace o vnějším světě a o sobě samém. Aby tyto poznávací procesy mohly plně fungovat, musí být zapojeny do systému osobnosti a musí mezi nimi být určité vazby.
Mezi základní poznávací procesy patří:
* čití
* vnímání
* představivost (fantazie a obrazotvornost)
Prostřednictvím smyslových orgánů přijímáme různé podněty, jako např. světelné či zvukové vlny, tlak, teplotu. Tyto podněty jsou přímo vedeny do CNS, kde vzniknou tzv. počitky. Počitky jsou vyjádřením jedné kvality zpracované jedním určitým smyslem (vůně, kulatost, chuť, barva).
Vjem je zobrazením celého předmětu (jablko).
Vnímání
je psychický proces, kdy určitý podnět působí na naše smyslové orgány (zrakové, sluchové, čichové, chuťové, hmatové atd.
Vnímání závisí nejen na podnětech z okolního světa, ale také na to, jakým způsobem odraz těchto podnětů zpracujeme. Ovlivňují ho zkušenosti, paměť, myšlení, city, psychické stavy a vlastnosti.
Objektivní rozdíl vjemů a představ spočívá v tom, že vjemy vznikají stimulaci receptorů (periferní původ) a jsou pokládány za skutečné, kdežto představy vznikají v mozku (centrální původ) a jsou považovány za neskutečné..