Biologické základy psychologie
3. Biologické základy psychologie. Organizace nervového systému. Struktura mozku. Endokrinní systém. Vliv genetiky na chování. Vztah biologického a sociálního v psychologii.
Biologické základy psychologie:
Zákl. tendencí všech živých organismů je reprodukce individuálního života a života druhu /zachování svého života a života druhu rozmnožování/. V této funkci vystupují tři základní relace organismu a jeho životního prostředí:
1. metabolická relace /výměna látek a energií/
2. behaviorální /pohyb v prostředí/
3. neuropsychická /řízení chování na základě příjmu a zpracování informací a vnitřního a vnějšího prostředí organismu/
Vývojově nejvyšší funkce v regulaci těchto vztahů připadá psychice, a proto má psychika primárně biologické aspekty, je úzce spojena se životem organismu a je vybavena funkcemi, které ji umožňují plnit primárně biologické účely /instinkty, způsobilost učení, vnímání, apod./, resp. na vnější vývojové rovině specifiky lidské psychiky také adaptaci životním podmínkám v sociálním a kulturním prostředí. Tyto funkce se vyvinuly v procesu evoluce organismů a mají biologický smysl. Existují různá pojetí evolučních principů, nejznámější je darwinismus, podle kterého se vyvíjely živočišné druhy pozvolna z prehistorických forem. Evoluční změny v tomto pojetí spočívaly ve vytváření nových forem života organismů ve smyslu anatomicko–fyziologickém i ve smyslu psychologickém, přičemž jako základní činitel změn se uplatnil přirozený výběr v souvislosti s “ bojem o život” a mutace zděděných vlastností, které umožňovaly dokonalejší adaptaci změněným i stávajícím životním podmínkám. Tak se utvářely z hlediska adaptace vhodné tělesné orgány, ale i psychika. Důkazem těchto zděděných proměn jsou např. domestikovaná zvířata a uměle vypěstované rostliny. Materiálním podkladem psychického aparátu jako základního nástroje evoluce a biologické adaptace se staly nervový systém a endokrinní systém.